AKO NAČASOVAŤ PODANIE RUKY

Podanie rúk je najprirodzenejšie a najvyváženejšie vtedy, ak sa odohrá v strede v priestore medzi dvoma osobami. Čo však udialo medzi britským a americkým ministrom zahraničia?

Britský minister Boris Johnson povedal, že ak by sa mal ospravedlňovať za množstvo hrubých vyjadrení, ktoré v priebehu uplynulých rokov vyslovil na adresu svetových lídrov, trvalo by to veľmi dlho.

Reagoval tak na otázky novinárov položené na tlačovej konferencii v Londýne, kde vystúpil spoločne s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.

Pozrite sa, ako Johnson výrazne vstupuje do priestoru svojho partnera.

Dokonca aj jeho osobný priestor, tvorený lakťami a ramenami je väčší než u Američana.

Druhú ruku zatiaľ ponecháva vo vrecku, čo môžeme pokladať za nevhodné resp. neúctivé voči šedinám. Neprekvapuje ma, že o nazývajú nediplomatickým diplomatom.

Pri podávaní ruky je dôležité načasovanie

Britský minister je v tzv. hesitating time: akoby sa niekam ponáhľal, bol menej prítomný a chcel to mať čo najrýchlejšie za sebou.

Naopak, Kerry má tzv. indulging time: Som tu, prítomný, máme času, koľko potrebujeme.

Časovanie súvisí s vašim zámerom, podľa toho podávajate ruku. Ak napríklad chcete vyvíjať nátlak, podajte vašu pravicu ako prvý a rýchlo sa “dobite” až na územie vášho partnera.

Ak je vašim zámerom vytvoriť priateľský vzťah a pocit bezpečia, vnímajte priestor a čas svojho partnera, rešpektujte jeho intímnu zónu, do ktorej nevletíte ako Johnson. Odrazí sa to aj na tlaku vašej ruky a oblosti kriviek vašej paže.

Je úžasné, ak váš zámer viete dostať do vašej reči tela. Ak máte opakovanú skúsenosť, že ľudia interpretujú váš prejav inak, ako ste ho zamýšľali, možno je na čase, niečo s tým urobiť.
Predchádzajte nedorozumeniam. Naučte sa jasne a transparentne komunikovať.

Úspešný deň!

Analýzy reči tela vo svete s BodyTalks prichádzajú do vašich email schránok. Nezmeškajte už ani jednu analýzu.

Monika Stehlíková

Monika Stehlíková

Pravidelne analyzujeme dianie doma aj vo svete z pohľadu REČI TELA. Odborne hodnotí osobná koučka a dlhoročná trénerka Monika Stehlíková, autorka značky BodyTalks.

Je zakladateľkou značky BodyTalks a autorkou metodiky „Vedomá reč tela“. Za jej odbornosťou stoja vzdelávacie organizácie ako Essenský inštitút V Nemecku či britská asociácia DanceMovement Psychotherapy. Viac než 20 rokov pomáha klientom rásť v oblasti neverbálnej komunikácie a práce s telom. Je tiež predsedníčkou Slovenskej asociácie tanečno-pohybovej terapie a členkou ďalších európskych odborných organizácií.