PREČO SA CHYTÁTE ZA NOS?

Pozeráme sa na gesto britského futbalového manažéra a určite sme ho už videli mnohokrát vo svojom okolí. Toto gesto používame nevedomky v hneve, ohrození alebo pri klamstve.

Gareth Southgate sa práve pozerá na prelomový zápas svojho klubu. Čo sa deje s jeho nosom?

Nos si z neuro-biologického hľadiska nechytáme iba tak. 

Pri niektorých silných emóciách rozčúlenia, nahnevania či vystrašenia, sa zvyšuje v tele krvný tlak a zrýchľuje krvný obeh. Zvýšený tlak nos nafúkne a rozochveje drobné nervové zakončenia, ktoré začnú svrbieť, a vyvolajú potrebu dotknúť sa ho.

Podobný proces sa v tele odohráva, aj keď človek klame.

Pri klamstve sa totiž v tele uvoľňujú katecholamíny, ktoré spôsobujú jemný opuch sliznice nosa

Preto často interpretujeme dotyk rukou na nose ako klamstvo.

No nezabudnite, jeden znak reči tela nestačí. Pozorujte, vnímajte a spomaľte. Nie každý s rukou na nose musí byť hneď klamárom. Môže ísť aj napríklad o prejav sennej nádchy, nachladnutia alebo o obyčajné svrbenie nosa.

Preto nikdy nehodnotíme človeka len na základe jedného znaku.

Nech je váš týždeň pomalý a vnímavý, aby ste sa dozvedeli o ľuďoch okolo seba viac.

Analýzy reči tela vo svete s BodyTalks prichádzajú do vašich email schránok. Nezmeškajte už ani jednu analýzu.

Monika Stehlíková

Monika Stehlíková

Pravidelne analyzujeme dianie doma aj vo svete z pohľadu REČI TELA. Odborne hodnotí osobná koučka a dlhoročná trénerka Monika Stehlíková, autorka značky BodyTalks.

Je zakladateľkou značky BodyTalks a autorkou metodiky „Vedomá reč tela“. Za jej odbornosťou stoja vzdelávacie organizácie ako Essenský inštitút V Nemecku či britská asociácia DanceMovement Psychotherapy. Viac než 20 rokov pomáha klientom rásť v oblasti neverbálnej komunikácie a práce s telom. Je tiež predsedníčkou Slovenskej asociácie tanečno-pohybovej terapie a členkou ďalších európskych odborných organizácií.