O mne

Monika Stehlíková 

somatická psychoterapeutka

Som Monika Stehlíková a možno ma poznáte z médií, prednášok či tréningov ako odborníčku na neverbálnu komunikáciu. 

Môj príbeh začal, keď som mala asi 10rokov. Vtedy som si uvedomila, že pri spontánnom pohybe, cítim samú seba v plnosti. Keď moji rodičia neboli doma, varovali nás mamine sestry. Nevedela som sa dočkať, až rodičia odídu a ja si oblečiem lesklú sukňu a budeme tancovať. Bola som vždy spotená, zadýchaná a nekonečne šťastná. 

Keď som mala 18 rokov, vyrazila som do sveta a začala som si plniť sen. Dostala som sa na medzinárodnú školu pohybového umenia. Zamilovala sa do improvizovaného tanca a začala som študovať symboliku tela v Essene.

Popri tom som študovala jednoodborovú psychológiu a vytvorila som program na rozvoj tvorivosti prostredníctvom pohybu, s ktorým som precestovala niekoľko štátov Európy.

O niekoľko rokov som nastúpila na výcvik tanečnej pohybovej psychoterapie zastrešený Britskou asociáciou DMPT. Postupne som pridávala štúdium pohybových rytmov podľa Kestenberg, učila som sa, ako integrovať pohybové vzorce, ktoré priamo ovplyvňujú psychiku systémom Bartenieff a kvantum času a energie som venovala štúdiu pohybovej analýzy podľa Labana a Lamba. Už vyše 20 rokov sa neustále sa vzdelávam. Reč tela je mojou životnou vášňou. 

MOJE NOVINKY

Po tisícoch hodín strávených analýzami reči tela som cez niekoľko ročnú prax holotropného dýchania, tantry a či-kungu premostila moju prácu na hlboké ponory do tkanív tela, napájaním sa na jeho múdrosť a inteligenciu. V súčastnosti sa pripravujem na záverečné skúšky prístupu CONTINUUM MOVEMENT ako prvá na Slovensku:) a tento štýl práce ponúkam vo všetkých mojich súčasných tréningoch a online programoch. 

Verím, že...

Verím, že každý z nás sa narodil s darom a poslaním. Niekedy však životné udalosti a skúsenosti spôsobia, že tento dar je uväznený v neistej, stiahnutej či „pokrčenej“ reči tela a nemôže sa prejaviť.

Aj moja reč tela bola kedysi taká. Bolo obdobie, kedy napriek mojím úspechom na VŠ a v práci a relatívne fajn vzťahom, som trpela úzkosťou, extrémnou ambícioznosťou, worksholizmom a moje telo som počúvala, iba keď som mala silné bolesti hlavy, kolien, alebo som od vyčerpania ochorela.

Stálo ma to veľa síl, ale stálo to za to! 

Skúšala som si to prestaviť v hlave. Sústredila som sa na zmenu vzorcov svojho správania cez prácu s mysľou. Chcela som všetkému rozumieť, prečo to tak mám. A verila som, že keď odhalím moje "prečo", všetko prirodzene pominie a dostanem svoje emócie, stres, aj choroby, pod kontrolu. Stálo ma to veľa úsilia, extrémne veľa času a aj peňazí, a zmena prichádzala veľmi pomaly. Prichádzala, to by som všetkým mentálnym smerom krivdila, ale veľmi veľmi pomaly. Keď som však začala vedomejšie pracovať s vlastným telom a jeho rečou, objavila som na fyzickej úrovni, čo znamená sebaprijatie, sebapodpora a vnútorná harmónia. Všetko bolo pre mňa rukolapnejšie. Ľudia okolo mňa si začali rovnako všímať moju zmenu. 

Zrazu som v práci nepotrebovala toľko tlačiť na pílu, úspech a financie začali prichádzať ľahšie. Od toho času už prešli roky. Už som si zvykla byť doma vo svojom tele. Vzťahy a emócie si omnoho viac užívam. To „dobré“ i „zlé“ v mojom živote prirodzene plynie, nestagnuje.

Mám krásnu rodinu a prácu, ktorú milujem. Žijem vedome vo svojom tele, som celistvá a práve vďaka tomu, môžem byť inšpiráciou pre ľudí v mojom okolí.

Úprimne, keď som pred vyše dvadsiatimi rokmi začínala, ani som netušila, že práca s rečou tela je priam magickým nástrojom zmeny. Dnes to už viem. A rozhodla som sa o to najlepšie s vami podeliť.

Vypočuj si rozhovor s Monikou o ŠPIRÁLACH SRDCA, o tom, ako mať srdce otvorené a čo to somaticky znamená pozerať sa na seba a svet očami srdca, 

moderátorka Adriana Šprongelová pre Fitshaker

alebo

Vypočuj si rozhovor s Monikou Stehlíkovou o EMOCIONÁLNEJ PLYNULOSTI, o tom ako "Uvoľnením hnevu sa nám sprístupní radosť a sila". 

moderátorka Adriana Šprongelová pre Fitshaker