Chráňte si svoj priestor

Chráňte si svoj priestor – sú to vaše intímne zóny

Pán poslanec Poliačik v diskusii na TA3 s nasadením rozpráva o narastajúcom extrémizme na Slovensku. Zaujalo ma, ako sa počas debaty rozfúkal v štúdiu vietor (pozrite si 18s zostrih tu).

Všimli ste si vo videu, ako sa moderátor odťahuje od pána Poliačika? A robia to aj ostatní.

Poliačikove gestá sú dynamické, využíva pri nich väčší priestor, ako ostatní, neobáva sa razantnosti. Za okrúhlym stolom je akoby “tesno” a hostia sa spolu s moderátorom prirodzene dostávajú navzájom do svojich intímnych zón.

Ak vám niekto vstúpi do vašej intímnej zóny (a nie je to práve váš partner/partnerka, dieťa, príťažlivý človek opačného pohlavia, či domáci miláčik), vo vašom tele sa spustí adrenalínová reakcia. Telo sa dostáva do stresu. V tomto momente je prirodzené si svoju zónu chrániť. V našom videu preto moderátor uteká, ako len v danej situácii môže. Vziať nohy na plecia sa v štúdiu nedá, tak sa aspoň odsunie.

Bežný život nie je výnimkou

Všimnite si to aj v bežnom  živote. Ak niekto prekročí vašu osobnú zónu a vy nemôžete ujsť, alebo sa inak premiestniť, zminimalizujete svoj pohyb. Možno ľahko ustrniete alebo sa ohradíte symbolickým múrom – hocia aj  tak, že do priestoru medzi vás a expandujúcu osobnosť postavíte kabelku, či iný predmet.

A na záver ešte jedna malá pikoška zo zákulisia: Vedeli ste, že tam hostia sedia na barových otočných stoličkách, nohy majú vo vzduchu a tým nemajú symbolicky pevnú pôdu po nohami? Možno ide zo strany televízie o premyslený ťah, ale jej hosťom to veru na pocite istote nepridáva.

Všimnite si sami u seba, že pre pocit stability je zem a kontakt s ňou zásadný.

Želám vám, aby ste v tieto dni stáli pevne na zemi a svoje územie si ochránili s ľahkosťou!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Monika Stehlíková
  Kto-je-Monika-Stehlikova_BodyTalksŠpičková odborníčka na reč tela a vedomú prácu s pohybom. Od roku 1996 vedie workshopy, tréningy a individuálne konzultácie zamerané na osobnostný rast svojich klientov...
 • Nenechajte si újsť
  Trening-Kralovna-reci-tela_BodyTalks
 • Kontakt

  Gabriela Belicová
  T: 0907 400 805
  M: gabika@bodytalks.sk
  Ochrana osobných údajov