V jednej z marcových relácií RTVS O päť minút dvanásť vystúpilo niekoľko popredných politikov a rozprávali o zrušení Mečiarových amnestií. (Celý záznam si môžete pozrieť tu).
Miroslav Číž počas vstupu Jána Budaja predviedol ukážkovú lekciu súboru neverbálnych znakov, podľa ktorých s ľahkosťou v akomkoľvek kontexte zistíte, že človek, s ktorým sa rozprávate je v strese, cíti sa neisto, alebo prežíva psychickú záťaž.
V prvom rade si všimnite spôsob, akým si chcel vziať slovo, no jeho hlas ho nepodporil. Vo video-zázname vidno, ako otvorí ústa, nadýchne sa, na tele vidíte jemný náznak iniciačného pohybu, avšak hlas nepočuť.
Druhým výrazným znakom je strnulý výraz tváre, klipkanie očami a sklopený zrak kombinovaný s pohľadom „zdola“. Neschopnosť pozerať sa partnerovi priamo do očí naznačuje, že pre jeho osobu je v tejto situácii náročné „konfrontovať sa“, cíti sa menej isto a nie ako sebarovný svojmu partnerovi v diskusii.
Vo videu sa nedá prehliadnuť ani časté dotýkanie sa nosa a celkovo tváre, hlavy.
Všimnite si, že ľudia vo chvíľach vnútornej neistoty sa často dotýkajú tváre.
Zaujímavé by bolo pozrieť sa pod stôl, čo robia nohy pána Číža. To však zostáva v tejto chvíli tajomstvom. v bežnom živote nohy neprehliadajte, sú najďalej od hlavy, to znamená od vedomej kontroly a preto ich pohyb môže veľa prezradiť.
Vydajte sa po tejto minilekcii do ulíc a skúste vnímať bežné životné situácie iným pohľadom. Funguje to!